KDU.breadcrumbs.homeAktuálně Memorandum o spolupráci ODS, KDU-ČSL a TOP09
Zpět

Memorandum o spolupráci ODS, KDU-ČSL a TOP09

Přidáno 27. 10. 2020
Ilustrační foto

Milé sestry, vážení bratři,

dnes v 15 hodin symbolicky u pomníku Tomáše Garrigue Masaryka v Praze připojuji svůj podpis, společně s předsedy ODS a TOP09, pod memorandum o spolupráci našich stran pro sněmovní volby v roce 2021. Není to definitivní koaliční smlouva, ale první nutný krok k naší možné spolupráci. Dovolte mi, abych Vám tento první krok vysvětlil.

Jaké poučení z letošních krajských voleb si můžeme odnést? Že spolupráce má smysl. Za prvé jsme se dokázali dohodnout na společných kandidátkách s řadou stran současné parlamentní opozice. Díky tomu jsme dokázali získat krajské zastupitele i v krajích, kde jsme již několik volebních obdobích byli mimo krajská zastupitelstva. Za druhé jsme při následném vyjednávání dokázali dohody o spolupráci i skutečně realizovat.

Na základě dobrých zkušeností jsme jako předsednictvo požádali Celostátní výbor KDU-ČSL o pověření pro další jednání. Rovněž jsme požádali všechny Krajské výbory, aby se k této možné spolupráci vyjádřily. Celostátní výbor i Krajské výbory KDU-ČSL jednoznačně podpořily snahu zahájit přípravy předvolební spolupráce s ODS a TOP09.  Většina z nás se shodla, že prožíváme naprosto mimořádnou situaci, která v novodobé historii ČR nemá obdoby. Jedinou možnou paralelu můžeme najít snad jen v období opoziční smlouvy, na kterou tehdy KDU-ČSL a další opoziční strany reagovaly vytvořením Čtyřkoalice a později dvoukoalice.

Jsem z dosavadních jednáních a analýz přesvědčen, že předvolební koalice KDU-ČSL, ODS a TOP09 je nejvhodnější a nejpřirozenější formát pro volby v roce 2021. I přes některé ideové odlišnosti všech tří stran, nás spojuje řada hodnotových a programových priorit.

Jsme přesvědčeni, že naše vzájemná spolupráce nám umožní zachovat svébytnost všech spolupracujících stran a současně postavit dostatečně silnou politickou alternativu, která bude novou nadějí a šancí pro naši zemi. Chceme, aby u nás opět nastoupila vláda zodpovědnosti a solidarity. Vláda, která ví, že patříme do EU a NATO. Vláda, která chce řešit palčivé problémy přesahující jedno volební období, ať už v oblasti sociální, rodinné, environmentální či bezpečnostní. Vláda, která místo chaosu přináší pravidla a řád.

Zdař Bůh

Za předsednictvo KDU-ČSL

Marian Jurečka