KDU.breadcrumbs.homeAktuálně Na pražském Újezdu večer lidé uctili památku obětí komunismu
Zpět

Na pražském Újezdu večer lidé uctili památku obětí komunismu

Přidáno 26. 2. 2016
Ilustrační foto
České noviny, 24. 2. 2016
V předvečer výročí komunistického převratu v bývalém Československu se sešly desítky lidí u pomníku obětí režimu na pražském Újezdu. Uctily památku tisíců lidí, kteří přišli během komunistické diktatury o život i těch, jejichž osudy poznamenala. Pietní shromáždění se uskutečnilo počtrnácté. Přítomní zavzpomínali modlitbou a zapálením svíček.

"Chceme vyjádřit svou úctu a nechceme zapomenout, ale jsme zde také proto, abychom připomínali základní hodnoty, na kterých byla vystavěna naše křesťanská Evropa: víra a čest, věrnost a zápas o pravdu. Nezradit," řekl přítomným kardinál a pražský arcibiskup Dominik Duka.

Podle vicepremiéra Pavla Bělobrádka (KDU-ČSL) mnohé z toho, co se stalo, je ještě živou historií a historii píšou osudy konkrétních lidí. Vzpomněl na svého rodáka, politického vězně a skladatele Jaroslava Celbu. Řekl, že nikdy nemohl odpustit, protože není jednoduché odpustit někomu, kdo neumí přiznat vinu. Pořadatel akce Jan Cieslar připomněl, že za totality bylo vyneseno přes 200.000 politických rozsudků, několik tisíc lidí zemřelo ve věznicích a popraveno bylo na 250 lidí.

"Nesmíme zapomenout. Komunistický režim má na svém kontě tisíce nevinných obětí. Často to byli nejenom lidé, kteří proti němu aktivně vystupovali, ale lidé, kteří se stali oběťmi velkého bludu," řekl ČTK ministr kultury Daniel Herman (KDU-ČSL). Je velkým varováním, aby systémy, které nabízejí jednoduchá řešení problémů, znovu nenabíraly sílu. Komunismus a nacismus jsou velká mementa 20. století a nemělo by se na ně zapomínat, zdůraznil.

Vzpomínková akce se poprvé uskutečnila v roce 2003, rok po vzniku pomníku. Podle Cieslara bylo původní myšlenkou oživit místo, aby se k němu lidé vraceli. "Musím říct, že v posledních dvou letech je i zájem politiků z určité části politického spektra. Jsme rádi, že chápou nutnost nezapomenout na to, co se stalo," řekl ČTK Cieslar.

Únorový převrat 1948, komunisty nazývaný Vítězný únor, bylo převzetí moci komunistickou stranou po zřejmě komunisty vyprovokované vládní krizi. Prezident Edvard Beneš přijal 25. února 1948 demisi 12 nekomunistických členů vlády a zároveň jmenoval ministry podle přání komunistického premiéra Klementa Gottwalda. Československo se prakticky dostalo do područí Sovětského svazu. Tato etapa skončila až na podzim 1989.